Za pośrednictwem tego Newslettera przekazuję informacje o tym, co dzieje się w Towarzystwie Jezusowym w związku z obchodami Roku Ignacjańskiego, zapraszam na wydarzenia z nim związane i zdaję z nich krótkie relacje. Znajdziecie tu także prośby o współpracę i oferty współpracy w wydarzeniach ignacjańskich – Wojciech Żmudziński SJ, Socjusz Prowincjała PMA.

Peregrynacja i plakiety z podobizną Ignacego

Trwa peregrynacja relikwii i ikony św. Ignacego. Zamówiliśmy drugi egzemplarz ikony, który wraz z relikwiami pozyskanymi dla naszej parafii w Witebsku rozpoczął już peregrynację poza granicami Polski. Pierwszym etapem jest Aarhus, następne to Kopenhaga i Londyn.

Dziękuję za przesyłane informacje o kolejnych etapach peregrynacji, które ukazują się systematycznie na stronie „jezuici.pl”. Wydarzenia związane z peregrynacją, jakie organizujecie na terenie naszych domów i parafii to dobra okazja, by uhonorować osoby, które z nami współpracują – plakiety, srebrne i brązowe, można jeszcze zamawiać u o. Ekonoma.

Na zdjęciu: Ikona i relikwie w kościele w Aarhus

Kalendarz na rok 2022 i ulotki

Wydawnictwo Rhetos i Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy wydały trójdzielny kalendarz ignacjański na rok 2022. W Wydawnictwie można także zamówić foldery popularyzujące duchowość ignacjańską:

kontemplacja ignacjańska, metoda medytacji ignacjańskiej, ignacjański rachunek sumienia.

Zobacz jak wyglądają TUTAJ (pdf).

Książki, materiały wideo i ciekawy artykuł o Ignacym

Książce o. Generała, którą otrzymaliście w formie elektronicznej, w różnych formatach, towarzyszy cykl materiałów wideo „W drodze z Ignacym”, które z polskimi napisami będą ukazywały się na stronie „jezuici.pl”. Pierwsza część tego cyklu została już opublikowana 9 września tego roku i dostępna jest TUTAJ.

Ponadto Wydawnictwo WAM wydało z okazji Roku Ignacjańskiego długo oczekiwany dziennik o. Piotra Fabera SJ. Można go zakupić na stronie Wydawnictwa.

Polecam także artykuł, jaki z okazji Roku Ignacjańskiego opublikowała Justyna Sprutta na portalu misyjne.pl. Zatytułowany jest „Ignacy z Loyoli. Święty nie tylko na ten rok”. Autorka artykułu, historyczka sztuki, zastanawia się jak wyglądał św. Ignacy oraz co mówią o nim atrybuty przypisywane mu przez tradycję hagiograficzną i ikonograficzną. Artykuł do przeczytania TUTAJ

Rajd rowerowy i studencka wyprawa w Tatry

Dla uczczenia Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego Duszpasterstwo Akademickie, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu zorganizowały na przełomie sierpnia i września rajd rowerowy, którego celem było nawiedzenia miejsc i świątyń wpisanych w historię zakonu jezuitów. Relacja TUTAJ.

We wrześniu, w kontekście obchodów Roku Ignacjańskiego, 170 studentów z siedmiu jezuickich duszpasterstw akademickich spotkało się w Tatrach. Jednym z celów wydarzenia była integracja jezuickich duszpasterstw, a także przybliżenie studentom sylwetki św. Ignacego. Konferencję o naszym założycielu wygłosił o. Grzegorz Lojtek SJ. Więcej o tym wydarzeniu TUTAJ.