W Toruniu obradować będzie konferencja naukowa poświęcona Wandzie Błeńskiej, „Matce trędowatych”, i kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ

Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od wydarzenia przypominającego postacie dwojga polskich misjonarzy Służebnicy Bożej Wandy Błeńskiej oraz kardynała Adama Kozłowieckiego SJ.

28 października 2021 r. o godz. 10.00 w gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu zainaugurowane zostaną obrady konferencji naukowej „Apostołowie Afryki. Wanda Błeńska i kard. Adam Kozłowiecki SJ – życie, działalność, pamięć”.

Pozornie dzieliło ich wiele.
Ona – kobieta, świecka, lekarka, przez kilkadziesiąt lat oddana chorym na trąd w Ugandzie, prekursorka nowoczesnych metod leczenia i inicjatorka rozbudowy placówek medycznych.
On – mężczyzna, duchowny, jezuita, biskup, a później kardynał, współtwórca Kościoła w Zambii i ojciec niepodległości tego kraju.

Jak podkreśla prof. Michał Białkowski, główny organizator wydarzenia i przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji, połączyło ich to, co najważniejsze i najtrwalsze: całkowite oddanie się Bogu, wybór służby Chrystusowi, troska o Jego Kościół, misja wśród najbardziej potrzebujących. Pozostawili po sobie dzieła, które wciąż rozwijają się i znajdują kontynuatorów.
Spotkali się kilka razy, na Czarnym Lądzie i w Polsce. Po raz pierwszy prawdopodobnie w 1968 r. w Zambii, a jedyne zachowane kolorowe zdjęcie upamiętniające tamto wydarzenie stało się motywem przewodnim konferencji.

Organizatorami wydarzenia są Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronat honorowy nad konferencją objęli m.in. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; biskup Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej; o. dr Jarosław Paszyński SJ, przełożony prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego oraz o. Zbigniew Leczkowski SJ, przełożony prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Obrady będzie można oglądać na kanale YouTube Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Monika Dejneko-Białkowska