Eusebio Francisco Kino (1645-1711), jezuita urodzony w Tyrolu (obecnie północne Włochy), który pracował wśród ludności północnego Meksyku i południowej Arizony, doczekał się w tym roku, po ponad 300 latach od śmierci, pokaźnej biografii. Jego życie opisał na ponad tysiącu stronach (dokładnie 1 357) historyk Carlos Lazcano Sahagún i Gabriel Gómez Padilla.

Ojciec Kino był matematykiem, astronomem i kartografem, a także odkrywcą. Wstąpił do zakonu jezuitów w 1665 roku po tym, jak w cudowny sposób wyzdrowiał z poważnej choroby. Pracując na misjach był zwolennikiem inkulturacji chrześcijaństwa w miejscową kulturę i zdecydowanie sprzeciwiał się niewolniczej pracy Indian.

Carlos Lazcano Sahagún, Gabriel Gómez Padilla, Kino en California. Textos, cartografías y testimonios 1683–1711, Universidad Jesuita de Guadalajara, ITESO 2021.

Ilustracja główna: Jose Cirilo Ramos Rios, Ojciec Kino podczas pogrzebu ojca Saety

Ojciec Kino jest także bohaterem noweli Johna Steinbecka „Perła” zekranizowanej przez Emilio Fernandeza. Polskie wydanie ukazało się w 1956 roku w tłumaczeniu Juliusza Kydryńskiego.

Pomnik ojca Kino na koniu można podziwiać zarówno we Włoszech jak i w Stanach Zjednoczonych

Pomnik ojca Kino w Arizonie (flickr.com / Jasperdo) CC by-nc-nd/2.0