Dnia 12 marca 2022 roku przypada 400. rocznica kanonizacji świętych jezuitów: św. Ignacego Loyoli (założyciela Zakonu) i św. Franciszka Ksawerego (jednego z największych misjonarzy w historii świata). Aby podkreślić znaczenie tego wydarzenia, sam papież Franciszek będzie przewodniczył Eucharystii w jezuickim kościele Il Gesù w Rzymie. Ze względu na przepisy sanitarne związane z pandemią liczba zaproszonych została ograniczona, ale każdy będzie mógł śledzić mszę św. poprzez Internet. Będzie ona transmitowana na żywo w kilku językach na stronie: ignatius500.global/live.

We Mszy św. wezmą udział oprócz jezuitów, przedstawiciele rodzin zakonnych: karmelitańskiej i oratoriańskiej oraz przedstawiciele Diecezji Madryckiej.

Zdaniem ojca Arturo Sosa SJ, Przełożonego Generalnego jezuitów: „Na drodze obchodów Roku Ignacjańskiego, to wydarzenie utwierdza nas w przekonaniu o możliwości świętego życia, a przypomnienie 400. rocznicy uznania przez Kościół świętości pięciu osób tak różnych, jak Ignacy Loyola, Teresa od Jezusa, Filip Neri, Izydor Oracz i Franciszek Ksawery, zachęca nas do kontynuowania drogi nawrócenia zaproponowanej na ten rok. Rocznica kanonizacji, przypadająca na początku Wielkiego Postu 2022 r., w czasie zmagania się z konsekwencjami pandemii Covid-19, w połaczeniu z modlitwą o zakończenie wojny i rozpoczęcie dialogu prowadzącego do pojednania, sprawiedliwości i pokoju, ma nam pomóc w pełniejszym spotkaniu się z Jezusem Chrystusem, by razem z całym Ludem Bożym postępować drogą świętego życia, do którego zaprasza nas sam Pan i na której towarzyszy nam Dziewica Maryja i tylu świętych, którzy nas na tej drodze poprzedzają”.

Na stronie internetowej Kurii Generalnej jezuitów oraz w mediach społecznościowych można znaleźć wiele informacji o procesie i znaczeniu kanonizacji, o uroczystej kanonizacji w dniu 12 marca 1622 r. oraz o pięciu wielkich postaciach Kościoła, kanonizowanych w tym dniu: Ignacym Loyoli, Franciszku Ksawerym, Teresie od Jezusa, Filipie Neri i Izydorze Oraczu.

Obchody jubileuszu kanonizacji w Polsce odbędą się w kilku miejscach w dniach 11-12 marca 2022.

Przedstawiciele wszystkich wspólnot Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego (warszawskiej) spotkają się 12 marca br. w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze na Mszy św. o godz. 12:00. Mszy św. będzie przewodniczył Przełożony Prowincji ojciec Zbigniew Leczkowski SJ. Następnego dnia, 13 marca, odbędą się lokalne uroczystości, zaplanowane w wielu jezuickich placówkach w Polsce i poza granicami.

W Prowincji Polski Południowej (krakowskiej) obchody kanonizacji św. Ignacego połączone będą ze świętem Akademii Ignatianum (AIK) i będą celebrowane w Krakowie, w piątek 11 marca br., z udziałem reprezentacji każdej jezuickiej wspólnoty z krakowskiej Prowincji. Eucharystii w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 10:00 przewodniczyć będzie Abp Marek Jędraszewski.

Dalsza część odbędzie się w Auli Wielkiej AIK, podczas której nastąpi m. in. uhonorowanie zasłużonych osób dla Prowincji oraz dla AIK, a także wykład o. Jacquesa Servais SJ pt. „Aktualność pedagogii w ujęciu św. Ignacego Loyoli” (godz. 11:15).

Ceremonię w Ali Wielkiej AIK będzie można śledzić na kanale YouTube Akademii Ignatianum w Krakowie

Jako że św. Ignacy kanonizowany był wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym, w sobotę 12 marca br. uroczysta modlitwa będzie miała także miejsce w Opolu, gdzie św. Franciszek patronuje Jezuickiemu Ośrodkowi Formacji i Kultury „Xaverianum”. Mszy Św. o godz. 18:00 przewodniczyć będzie bp Andrzej Czaja SJ, ordynariusz opolski. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy z jezuitami.

Na zdjęciach (foto: H. Droździel SJ):
1. Centrum Rzymu. W głebi kościół Il Gesù. 
2.  Fragment fasady kościól „Najświętszego Imienia Jezus” (Il Gesù). We wnękach figury św. Ignacego i Franciszka Ksawerego. 

o. Henryk Droździel SJ, Rzym, 10.3.2022