Obecnie w Domu Zakonnym w Gliwicach przebywa 16 uchodźców z Ukrainy. Grupa składa się z kobiet i dzieci, najmłodsze z nich ma półtora roku. Przybyli trzy dni temu, mając za sobą prawie dziesięć godzin spędzonych w autokarze.

Na miejscu czekały już na nich przygotowane pokoje. Parafianie złożyli się także na zakup potrzebnego wyposażenia, w tym lodówki. Obecnie trwa zbiórka żywności i innych potrzebnych rzeczy. Całość akcji koordynuje Parafialny Zespół Caritas.

W naszym domu zakonnym mamy do dyspozycji siedem pokoi. Obecnie sześć jest zajętych. – mówi o. Superior Łukasz Dębiński SJ i dodaje, że wkrótce spodziewa się, że zostaną przyjęte kolejne rodziny. Jest bardzo wdzięczny za mobilizację wśród parafian. Koordynację działań umożliwia dobra komunikacja:

Założyłem na stronie parafii dwa formularze: jeden, aby mogły się zgłaszać osoby chętne przyjąć uchodźcówta informacja następnie trafia do diecezjalnego Caritas, drugi zaś formularz jest bezpośrednio dla wolontariuszy, którzy mogą pomóc poprzez zapewnienie transportu albo wzięcie udział w zbiórkach, przez wsparcie finansowe lub też przez pomoc przy przeniesieniu jakiś cięższych rzeczy. To ostatnie dotyczyło zwłaszcza pomocy przy odpowiednim zaaranżowaniu pokojów.