W czwartek, 10 marca wieczorem, dziesięciu jezuitów studiujących w Krakowie filozofię zrobiło kolejny krok na drodze do święceń prezbiteratu.

Podczas wieczornej Mszy świętej w krakowskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, o. Prowincjał Jarosław Paszyński SJ ustanowił w posłudze lektoratu ośmiu młodych jezuitów. Natomiast posługę akolitatu przyjęło dwóch jezuickich kleryków.

Wszyscy odbyli dwuletni nowicjat w Gdyni i po ukończeniu studiów filozoficznych zostaną skierowani do pracy apostolskiej w różnych jezuickich dziełach. Ten okres formacji zwany „Magisterką” trwa zwykle dwa lata i ma na celu praktyczne przygotowanie jezuity do studiów teologicznych oraz późniejszej pracy duszpasterskiej.

„Magisterka” jest czasem przerwy w studiach, pierwszą misją apostolską, jaką formujący się jezuita otrzymuje od Towarzystwa Jezusowego, poważnym sprawdzianem jego przydatności do pracy apostolskiej. Obecnie „magisterkę” odbywa 15 jezuitów, którzy pracują w Krakowie, Nowym Sączu, Warszawie, Gdyni, Łodzi, Rzymie, Brukseli, Palermo, Tomsku i Kopenhadze. Ustanowieni akolici zostaną posłani na taką próbę za około półtora roku, a lektorzy za dwa i pół roku.

A na ten najbliższy czas życzymy im owocnego okresu studiów i pamiętamy o nich w modlitwie.

Relikwie św. Ignacego Loyoli oraz ikona z jego wizerunkiem, które w ramach peregrynacji w Jubileuszowym Roku Ignacjańskim znajdują się obecnie w Krakowie.