Mszą Świętą dziękczynną pod przewodnictwem o. Prowincjała Zbigniewa Leczkowskiego SJ rozpoczęło się w sobotę, 4 czerwca, spotkanie po latach w jezuickim ośrodku rekolekcyjno-oazowym w Suchej k/Bydgoszczy. Po wielu latach zjechali się najstarsi bywalcy ośrodka.

Przyjechała pani Helena Glamowska wraz z rodziną, od której Towarzystwo Jezusowe kupiło w Suchej gospodarstwo rolne wraz z kilkoma hektarami ziemi. Przyjechała 90-letnia Pani Maryla Rogozińska, dla której ośrodek rekolekcyjno-oazowy był drugim domem przez prawie 30 lat.

Weteranów zjechało się wielu począwszy od animatorów rozpoczynających działalność oazową z ojcem Czesławem Chabielskim SJ poprzez przedstawicieli pierwszych kręgów Domowego Kościoła. Nie zabrakło też „nadwornego” fotografa – pana Andrzeja, który przez całe lata uwieczniał na zdjęciach każdy wakacyjny turnus. Dojechali również związani z Suchą jezuici: o. Andrzej Lemiesz SJ i o. Grzegorz Mockiewicz SJ.

W swojej homilii główny celebrans nawiązał do historii ośrodka i podkreślił jego znaczenie oraz centralne miejsce Jezusa w formacji, jaka tam się odbywała i weryfikowana była dalszym codziennym życiem.

Po Mszy świętej o. Zbigniew Leczkowski SJ nie tylko jako prowincjał, ale również jako „wychowanek Suchej” dokonał uroczystego pobłogosławienia pamiątkowej płyty. Nastrój był wyjątkowo podniosły. Można powiedzieć, że w trwającym Ignacjańskim Roku Jubileuszowym wypełnia się maksyma Świętego Ignacego: „Doświadczenie uczy nas, że tam, gdzie napotyka się na liczne sprzeciwy, można zazwyczaj spodziewać się większych owoców (Hev XI 30)”.

Po błogosławieństwie płyty pamiątkowej pan Maciej Grześkowiak, były wiceprezydent miasta Bydgoszczy, odczytał list gratulacyjny, jaki na tę okoliczność przysłał Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego pan Piotr Całbecki.

Po smacznym bigosie i domowych wypiekach jakie przywiozły „weteranki oazowe” nastąpiła projekcja filmu dokumentującego historię ośrodka. Na zakończenie uroczystości goście otrzymali płyty DVD z filmami o ojcu Czesławie Chabielskim SJ. Czas upływał a obok wspomnień związanych z ośrodkiem i ojcem Czesławem, pojawiły się propozycje inicjatyw na przyszłość.

(na podstawie relacji o. Grzegorza Mockiewicza SJ)

Poniżej zdjęcia ze spotkania w Suchej

List Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pana Piotr Całbeckiego.