Za pośrednictwem tego wewnętrznego Newslettera przekazuję polskojęzycznym członkom Prowincji PMA informacje o tym, co dzieje się w Towarzystwie Jezusowym w związku z obchodami Roku Ignacjańskiego — Wojciech Żmudziński SJ, Socjusz Prowincjała PMA.

LISTY OJCA GENERAŁA DO CAŁEGO TOWARZYSTWA

Jako załączniki do najbliższego Biuletynu Jezuitów znajdziecie następujące listy o. Generała Arturo Sosy SJ zapowiadające wydarzenia wpisujące się w Jubileuszowy Rok Ignacjański:

Beatyfikacja o. Jana Antoniego Solinasa (2022/04)
Poświęcenie Towarzystwa Sercu Jezusowemu (2022/05)
Beatyfikacja o. Jana Filipa Jeningena SJ (2022/07)

ZAKOŃCZENIE ROKU IGNACJAŃSKIEGO

Jubileuszowe obchody zakończymy w Krakowie 31 lipca 2022 roku w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15:30. Tego dnia, na koniec Mszy św., odnowimy poświęcenie obu naszych Prowincji Sercu Pana Jezusa. Wraz ze zbliżaniem się końcem tego błogosławionego czasu o. Prowincjał postanowił sprezentować każdej wspólnocie stułę jubileuszową (na zdjęciu). Natomiast od koordynatora Roku Ignacjańskiego w PMA otrzymacie książeczkę o towarzyszeniu duchowym przetłumaczoną przez Mariusza Bigiela SJ i złożona w formacie PDF oraz EPUB przez Wydawnictwo Rhetos.

Konsekracja kościoła w Witebsku

Dnia 9 lipca 2022 roku o godz. 11:00 odbędzie się w naszej parafii pw. św. Władysława w Witebsku (Białoruś), uroczystość konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli. Aktu konsekracji dokona Jego Ekscelencja Ks. Bp Aleg Butkevich. Dzień później o. Victor Zhuk SJ złoży na ręce o. Prowincjała Zbigniewa Leczkowskiego uroczystą profesję zakonną czterech ślubów. Ojciec Prowincjał przekaże parafii relikwie św. Ignacego, a wspólnocie jubileuszową stułę.

Artykuł Grzegorza Dobroczyńskiego

W czwartek, 30 czerwca, w kaplicy Matki Bożej Różańcowej przy kościele jezuitów w Stolicy Wielkopolski, odbyła się promocja książki „Osada św. Gotarda w Poznaniu. Historia i dziedzictwo”. Pozycja opowiada o osadzie, z której wyrosło późniejsze miasto i o podominikańskiej świątyni, gdzie od ponad 100 lat żyją i pracują jezuici. W książce znalazł się tekst o. Grzegorza Dobroczyńskiego SJ „Misja do Poznania. Jezuici w stolicy Wielkopolski w 500 lat po nawróceniu założyciela zakonu, św. Ignacego Loyoli”. Więcej TUTAJ.

Film Przemka Wysogląda

W Opolu powstał film o św. Ignacym Loyoli. W aktorów wcielili się jezuici oraz młodzież z Liturgicznej Służby Ołtarza. Film został zrealizowany przez wspólnotę ministrantów i lektorów z parafii oraz przez o. Przemysława Wysogląda SJ. Inspiracją do jego nakręcenia był trwający Jubileuszowy Rok Ignacjański. Film jest już w całości dostępny w internecie.

Można go obejrzeć TUTAJ.

Peregrynacja relikwi i ikony

Pozostał jeszcze jeden etap w peregrynacji relikwii Ignacego i ikony z jego podobizną — Stara Wieś. W naszej Prowincji ostatnim etapem była nasza placówka w Łodzi. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać TUTAJ. Dnia 31 lipca relikwie (które na stałe znajdują się w Piotrkowie Trybunalskim i tam powrócą po zakończeniu Jubileuszu) będą nam towarzyszyły podczas uroczystego zakończenia Roku Ignacjańskiego w Krakowie.

 

Koncert Jubileuszowy w parafii św. Szczepana w Warszawie

W parafii pw. św. Szczepana na warszawskim Mokotowie w niedzielę, 19 czerwca o godz. 12:30 odbył się koncert jubileuszowy „Ad Maiorem Dei Gloriam” – „Na większą chwałę Boga”. Z okazji trwających obchodów Jubileuszowego Roku Ignacjańkiego wystąpili: Rafał Kobyliński SJ — tenor, Szymon Kobyliński — bas i Romana Orłowska — piano.

Więcej na stronie jezuici.pl

 

Zobacz jeszcze przygotowane z dużym rozmachem wydarzenia jubileuszowe w Nowym Sączu i Toruniu.