W ostatnich dniach lipca 2022 odbyły się na Podkarpaciu, w powiecie brzozowskim, XVII Ignacjańskie Dni Młodzieży (IDM). Telewizja Powiatu Brzozowskiego przygotowała obszerną relację wideo z tego wydarzenia, opowiadając głosami organizatorów i uczestników o tegorocznym spotkaniu młodzieży jezuickiej i poprzedzających go rekolekcjach wspólnot MAGIS. Materiał, oprócz omówienia poszczególnych dni imprezy odbywającej się pod hasłem: POZNAĆ, POKOCHAĆ, NAŚLADOWAĆ, był przeplatany wywiadami z ojcami jezuitami: o. Krystianem Mółką SJ – dyrektorem XVII Ignacjańskich Dni Młodzieży, czy o. Jackiem Siepsiakiem – moderatorem wspólnoty MAGIS z Gliwic. Jezuiccy duszpasterze dzielili się szczegółami dotyczącymi przygotowania i przebiegu IDM-ów, a także uchylali rąbka tajemnicy na temat charakterystyki duchowości św. Ignacego, którą oferują młodzieży w czasie trwania festiwalu i rekolekcji. Nie zabrakło także wywiadów z uczestnikami IDM-ów. Wśród nich możemy posłuchać rozmowy z Piotrem Hurą ze wspólnoty MAGIS w Czechowicach – Dziedzicach, który był w czasie tegorocznej edycji IDM-ów zaangażowany w integrację uczestników, czy z Weroniką Kasperkiewicz, która była jedną z sześciu uczestniczek przybyłych ze Stanów Zjednoczonych.

Miejscem spotkań młodzieży była Dydnia i Stara Wieś koło Brzozowa.

W materiale filmowym nie brakuje ujęć z przepełnionej młodzieżą bazyliki starowiejskiej, przepięknych ogrodów biblijnych, czy malowniczej Dydni, w której odbyła się część artystyczna IDM-ów. W tle usłyszeć można także wspaniały śpiew liturgiczny magisowiczów oraz wakacyjny gwar, potwierdzający radość, która wszystkim towarzyszyła.

W duchu tej radości wyrażamy wdzięczność Powiatowi Brzozowskiemu za zainteresowanie i wsparcie Ignacjańskich Dni Młodzieży oraz za przygotowanie tak wspaniałej pamiątki z tego czasu. Ojciec Dyrektor Krystian Mółka SJ na koniec materiału zaprasza, by już w przyszłym roku przyjechać na kolejną XVIII edycję Ignacjańskich Dni Młodzieży – a my wraz z tym zaproszeniem dołączamy zachętę do obejrzenia przygotowanej relacji, by choć w małej części móc odczuć na własnej skórze klimat tego wspaniałego młodzieżowego wydarzenia.

JG/jezuici.pl