Akademia Katolicka w Warszawie (AKW) zainaugurowała nowy rok akademicki 2022/2023. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu i rozpoczęła się od Eucharystii, której przewodniczył Wielki Kanclerz AKW ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. Mszę świętą koncelebrowało wielu przybyłych biskupów oraz księży związanych z uczelnią.

Ksiądz Kardynał podkreślił w kazaniu, że mimo wielu trudności, jakich dziś doświadczamy w świecie, „wchodzimy w nowy rok z nadzieją, nie czekając na to, aż przyjdą lepsze czasy. Bo takich lepszych, sielankowych czasów, wymarzonych, może nie być. Ale próbujemy podejmować te wszystkie zadania, które stoją przed uczelniami wyższymi, przed studentami, przed profesorami”. Wskazał na ważny wysiłek uprawiania teologii, zdrowej i głębokiej, dotykającą sedna, którym jest Jezus Chrystus, Ukrzyżowany i Zmartwychwstały.

Dzisiejszy świat przypomina wzburzone morze — mówił w swoim przemówieniu ks. rektor Krzysztof Pawlina. „Burze na morzu mijają, a niepokoje serca potrafią ciągnąć się latami. I wielu z nas tego dziś doświadcza, również nasi studenci. Społeczność akademicka u progu nowego roku jest niczym okręt stojący u wyjścia z portu”. […] Jesteśmy trochę jak owi dawni żeglarze, którzy z niewielkimi siłami wyruszają na bezmierne oceany nauki”.

Podczas uroczystej gali przyjęto nowych studentów i wręczono nominację profesorską o. Dariuszowi Gardockiemu SJ, wybitnemu znawcy teologii wyzwolenia z Collegium Bobolanum.

Najbardziej inspirującym momentem uroczystości był wykład inauguracyjny następcy ks. Michała Hellera, ks. profesora Tadeusza Pabjana z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który pokazał w swoim wykładzie, jak współdziałają ze sobą nauka i wiara. Ksiądz profesor mówił o początku świata według kosmologii i teologii, o jego odwieczności, o „wielkim wybuchu” i o stwarzaniu światów jako procesie relacyjnym, o stwórczym działaniu Boga, którego nie należy ograniczać jedynie od okresu, w którym zaczął płynąć czas. „Istotą stworzenia świata nie jest jego zapoczątkowanie w czasie ale fundamentalna zależność pomiędzy Bogiem i światem” – mówił wykładowca. Gorącymi i długimi oklaskami podziękowano mówcy za głęboką refleksję na styku nauki i wiary.

W Akademii Katolickiej w Warszawie i współpracujących z nią uczelniach studiuje ponad 2000 osób, duchownych i świeckich. Wciąż otwierane są nowe kierunki studiów i organizowane programy popularyzujące refleksję teologiczną, otwarte dla wszystkich.