Na przełomie bieżącego i przyszłego roku rozpocznie się w centrum stolicy Kirgistanu – Biszkeku budowa katedry katolickiej, która będzie gotowa za 2-3 lata. Cały kompleks, który stanie przy ulicy Umetalijewa 107 (na zdjęciu powyżej), będzie się składał z kościoła i pomieszczeń administracyjnych. Przy katedrze zamieszka także wspólnota jezuitów, której Stolica Apostolska powierzyła misję w tym kraju.

Półtora miesiąca temu papież Franciszek podczas spotkania z jezuitami w stolicy Kazachstanu poświęcił kamień węgielny pod katedrę.

„Jest to doniosły dzień i doniosłe, historyczne wydarzenie nie tylko dla katolików kirgiskich, ale też dla wszystkich Kirgizów” – powiedział doradca prezydenta kraju i administratury apostolskiej Kirgizji Walerij Dil. Wyjaśnił, że budowa katedry będzie miała duże znaczenie również międzynarodowe i międzyreligijne, gdyż „nasza republika trzyma się zasad demokratycznych, w tym także zasad wolności wyznania, a wzniesienie katedry jest tego potwierdzeniem”.

Administratorem apostolskim Kirgistanu jest o. Anthony Corcoran SJ, który podkreślił na konferencji prasowej, że Kościół katolicki zawsze wspierał przemiany demokratyczne w Kirgistanie, także w tym najtrudniejszym dla kraju okresie, gdy w czerwcu 2010 roku doszło do krwawych starć między Kirgizami a Uzbekami. Poniosło wtedy śmierć blisko 2 tysiące osób, a ponad milion musiało opuścić swoje domy.

Pierwsi przedstawiciele Kościoła katolickiego na ziemiach dzisiejszego Kirgistanu pojawili się na przełomie XIII i XIV wieku, ale dopiero w 1969 roku miejscowe władze zarejestrowały pierwszą wspólnotę wiernych we Frunze, czyli obecnym Biszkeku, która w 1981 liczyła 533 osoby. Dziś jest to ponad 2 tysiące wiernych.

W 1991 roku św. Jan Paweł II utworzył administraturę apostolską Kazachstanu i Azji Środkowej, w której skład wchodziła również Kirgizja. Sześć lat później, 22 czerwca 1997, terytorium Kirgistanu stało się misją „sui iuris”, przekształconą w 2006 roku w administraturę apostolską. Na jej terenie działają prowadzone przez jezuitów parafie w Biszkeku, Osz, Sokuluk, Tałasie i Dżalalabadzie, a także Centrum dla Dzieci i Młodzieży nad jeziorem Issyk-Kul.

Foto: jezuici.pl