W czwartek 1 grudnia 2022 r. startuje nowa akcja Modlitwy w drodze zatytułowana „Posłuchaj uważnie. Głębszy poziom popkultury”.
Jest to zestaw 28 nagrań, które łączą w sobie polską znaną muzykę z krótkimi refleksjami skłaniającymi do zatrzymania się i poszukiwania głębi.

Popkulturowa podróż w głąb siebie

Mindfulness oparte na polskiej muzyce i odnajdywanie Boga w popkulturze. Brzmi absurdalnie? Nowa seria „Posłuchaj uważniej. Głębszy poziom popkultury” to adwentowa propozycja Modlitwy w drodze, która łączy w sobie polską muzykę z krótkimi rozważaniami skłaniającymi do zatrzymania się i poszukiwania głębi.

Dobra muzyka jak pomidorowa

Świeżo upieczony student, który czuje na sobie oddech zbliżającej się sesji, a przy pisaniu pracy zaliczeniowej włącza na Spotify ulubioną playlistę. Młoda dziewczyna, która razem z przyjaciółkami świętuje swój awans w pracy wyjazdem na festiwal muzyczny. Tata trójki dzieci, który w korku na trasie do pracy słucha w radiu najnowszych hitów. Licealistka, która w przerwach od nauki do matury przegląda najnowsze rolki i relacje swojego ulubionego piosenkarza. Każdy z nich może się poczuć adresatem nowej serii Modlitwy w drodze. Projekt „Posłuchaj uważnie. Głębszy poziom popkultury” skierowany jest do każdego, kto pośród spraw codziennych lubi posłuchać muzyki i czasem znaleźć w niej coś więcej niż tylko miłe dźwięki.

– Chyba większość z nas lubi dobrą muzykę. Oczywiście, każdy ma swój niepowtarzalny gust – jednych wykonawców lubi bardziej, innych mniej – ale w dużej części te najbardziej popularne piosenki są znane nam wszystkim. To coś, co mamy wspólnego i dzięki czemu możemy poczuć się bliżej siebie nawzajem. Jestem przekonany, że właśnie w tej najbardziej wspólnej przestrzeni jest głębia – coś, co dotyka sedna tego, kim naprawdę jesteśmy i tego, dokąd zmierzamy. – tak o projekcie mówi jego pomysłodawca i szef Modlitwy w drodze, Wojciech Morański SJ.

All I want for Christmas…

Adwent to czas, kiedy w katolickim Internecie serie rekolekcyjne wyrastają jak grzyby po deszczu. Większość z nich oparta jest na nauczaniu duchownych, osób konsekrowanych lub świeckich i bazuje na treściach z Pisma Świętego. Ekipa Modlitwy w drodze postanowiła podejść do sprawy nieco inaczej– na warsztat wzięła kawałek polskiej popkultury.

„Posłuchaj uważnie. Głębszy poziom popkultury” to projekt koordynowany przez Dominika Dubiela SJ, który zaprosił do współpracy osoby o podobnym spojrzeniu na popkulturę. Tak zebrała się grupa ludzi, którzy lubią dopatrywać się głębi i piękna w kulturze popularnej. Współautorami projektu obok wspomnianych jezuitów zostali: Elwira Ginalska, Maciej Kozłowski, ks. Wojciech Koladyński, Joanna Ewa Lewandowska i Justyna Łokcik.

– Odkąd pamiętam, to czuję, jak Pan Bóg mówi do mnie przez popkulturę. Słyszę Jego Głos w piosenkach, dostrzegam Jego ślady w filmach. Odbieram to jako gest Jego Miłości – nawet, gdy zajmuję się pozornie „światowymi” sprawami, to On sam mi się przypomina, podprowadza do Jego Obecności. – tak swój stosunek do kultury popularnej opisuje ks. Wojciech Koladyński.

Spróbuj spojrzeć głębiej

Modlitwa w drodze (Mwd) to aplikacja z codziennymi podcastami działająca już ponad dwanaście lat. Jej celem jest pomoc w regularnej kontemplacji w oparciu o Pismo Święte . Zespołowi Mwd zależy na codziennym zatrzymaniu się, zbliżeniu do osobistych przeżyć i doświadczeń, poszukiwaniu głębi i – ostatecznie – spotkaniu z Bogiem. Nowy projekt Mwd polega na dość podobnej rzeczy, z tym że punkt wyjścia stanowi tu muzyka.

– „Posłuchaj uważnie. Głębszy poziom popkultury” to seria codziennych podcastów składających się z polskich piosenek (w większości popowych) poprzedzonych krótkim komentarzem, który zwraca uwagę na jeden konkretny element utworu – uczucie, obraz, myśl. To zaproszenie słuchaczy do spojrzenia na znane piosenki w nowym świetle oraz skontaktowania się z własnym sercem – tym, co się w nim dzieje pod wpływem wysłuchanej piosenki. A że mamy jedno serce, to jeśli coś go dotyka na naprawdę głębokim poziomie, to ostatecznie przybliża nas to i do Tego, który to serce stworzył – tak opisuje ideę projektu Dominik Dubiel SJ.

– Lubię muzykę, która mnie podbudowuje, niesie w sobie dobro i taką wspólnie chcemy tu pokazać. Wraz autorami komentarzy wybraliśmy utwory, które mają dla nas szczególną wartość: muzyczną, tekstową, wokalną, klimatyczną, a także te, które wywołały w nas poruszenia i ciekawe myśli. – tak o projekcie pisze jego współautorka Elwira Ginalska, która na co dzień pracuje dla Modlitwy w drodze.

Muzyczna szafa pełna skarbów

Czemu „Posłuchaj uważniej. Głębszy poziom popkultury” może być przydatne właśnie teraz? Na to pytanie odpowiada pomysłodawca: Wydaje mi się, że końcówka roku to czas podsumowań, refleksji i planów na przyszłość. To czas, kiedy chcemy sobie zadawać ważne pytania. To czas, w którym każdemu z nas przybywa lat w metryce, kiedy doświadczamy zarówno upływającego czasu jak i tego, że nasze życie to często kręta droga. W „Posłuchaj uważniej” chcemy być blisko także tych doświadczeń, delikatnie się im przyglądać i szukać w nich piękna i nadziei.

Seria startuje na początku grudnia, wraz z początkiem Adwentu. Ale koncepcja projektu jest bardziej uniwersalna. To treści, które równie dobrze będzie można posłuchać w Walentynki, na majówce czy podczas wakacji. Słuchacze mogą liczyć na codzienną dawkę polskiej muzyki popularnej – tej najnowszej, jak i troszkę starszej. W projekcie pojawią się między innymi piosenki Sanah, Kwiatu Jabłoni, T. Love, Pogodno czy Taco Hemingwaya.

– Wierzę, że te nasze zachęty nie tylko pomogą dobrze przeżyć adwent, ale też pozwolą odkryć dobre polskie piosenki! Mam też nadzieję, że uda nam się zachęcić do dalszego szukania zachęt od Pana Boga w popkulturowej składance codzienności. – podsumowuje ks. Wojciech Koladyński.

Nagrania dostępne pod adresem: https://modlitwawdrodze.pl/modlitewnik/okresy-liturgiczne/adwent/posluchaj-uwaznie-glebszy-poziom-popkultury