Pod koniec stycznia 2024 roku odbędzie się w Stanach Zjednoczonych premiera książki zatytułowanej „The Jesuits. A Thematic History” (Jezuici. Historia ułożona tematycznie). Jej autorem jest Claudio Ferlan (na zdjęciu), historyk włoskiego pochodzenia z Boston College, a wydawcą Institute of Jesuit Sources.

Autor przypomina, że według Johna W. O’Malleya SJ, znanego już polskiemu czytelnikowi autora książki „Pierwsi jezuici”, zakon jezuitów powstawał pięć razy. Po raz pierwszy został utworzony w Paryżu w 1534 roku, gdy Ignacy wraz z towarzyszami założył „grupę przyjaciół w Panu”.

Sześć lat później w Rzymie Towarzystwo Jezusowe zostało kanonicznie powołane do istnienia przez Stolicę Apostolską. Trzeci początek jezuitów upatruje O’Malley w nieplanowanym wcześniej zaangażowaniu się Towarzystwa Jezusowego w szkolnictwo, a czwarte powstanie jezuitów miało miejsce po okresie 41 lat nieistnienia. Zlikwidowani w 1773 roku powrócili do pracy apostolskiej w 1814. Natomiast po raz piąty został zakon jezuitów założony pod koniec Soboru Watykańskiego II, gdy w 1965 roku przełożonym generalnym został Pedro Arrupe SJ. To już nie było to samo Towarzystwo – twierdzi wielu współczesnych nam jezuitów.

W tej zdolności do ciągłego odnawiania się i podejmowanie na nowo swojej misji, często w innym kształcie niż wcześniej, Claudio Ferlan upatruje wielkość Towarzystwa Jezusowego i dodaje, że od 2013 roku przeżywa ono swój kolejny, szósty już początek istnienia w nowym kontekście i na nowy sposób, kładąc akcent na jeden z kluczowych elementów swojego charyzmatu: „kontemplatywność w działaniu”. Ta data ostatniego powstania zakonu jest według Autora książki związana z pontyfikatem Franciszka, pierwszego jezuity, który został papieżem.

Foto: Facebook