Katolicka Agencja Informacyjna przeprowadziła wywiad z Wojciechem Ziółkiem SJ, proboszczem z Tomska, który na synodalnym spotkaniu proboszczów, które na przełomie kwietnia i maja odbywało się pod Rzymem, reprezentował episkopat Rosji.

Na spotkaniu „najważniejsza była katolickość, czyli międzynarodowość, powszechność Kościoła” – mówi o. Ziółek i dodaje” „wśród dwustu proboszczów z całego świata po raz kolejny doświadczaliśmy katolickości, powszechności, wielonarodowości Kościoła, to rzeczywiście jest coś zachwycającego i najważniejszego”.

Dzieli się swoim odbiorem wypowiedzi papieża Farnciszka, z którym proboszczowie spotkali się za zamkniętymi drzwiami, bez obecności kamer. A także próbuje wyjaśnić, jak wygląda wdrażanie synodalności w Rosji: „Drogę synodalną realizujemy bardzo ostrożnie, gdyż nie należy zapominać o tym, że jako Kościół katolicki jesteśmy tam wciąż pod pręgierzem, albo mówiąc delikatniej pod lupą. Jakiekolwiek rzeczy, które odbiegają np. od standardowego duszpasterstwa są zaraz wyciągane i wytykane nam jako „dziwności” katolickie. Bywa to też wykorzystywane przez media państwowe. Więc coś co daje przyczynę do krytyki, bo nie nazwałbym tego atakiem, zawsze przyjmowane jest niechętnie, albo z dużą ostrożnością, bo z tyłu głowy pojawia mi się myśl, że znowu będę się musiał tłumaczyć”.

Wywiad można przeczytać na stronie internetowej KAI