No dobrze. Skoro podjąłeś już decyzję, że chcesz coś w swoim życiu zmienić i już mniej więcej wiesz w jaką stronę masz zmierzać, to teraz czas odpowiedzieć na pytanie: co dokładnie i gdzie mam robić, żeby zmienić swoje życie duchowe?

Na odprawienie Ćwiczeń, które tu następują, przeznacza się cztery tygodnie, odpowiadające podziałowi Ćwiczeń na cztery części. Część pierwsza mianowicie jest rozważaniem i kontemplowaniem o grzechach; część druga jest o życiu Chrystusa Pana naszego aż do Niedzieli Palmowej włącznie; część trzecia o Męce Chrystusa Pana naszego; czwarta wreszcie o Zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu, z dodaniem trzech sposobów modlitwy (Ignacy Loyola).

Ćwiczenia można podjąć na kilka sposobów. Pierwszym i najbardziej popularnym jest przeżywanie ich w jezuickich Domach Rekolekcyjnych (są to domy przeznaczone wprost do dawania Ćwiczeń). Można wejść na stronę domu, wybrać sobie dogodny termin, zapisać się i przyjechać na konkretne rekolekcje. Całość Ćwiczeń jest podzielona na tzw. Tygodnie. W jezuickich domach rekolekcyjnych te tygodnie można odbywać najczęściej co rok. Tygodnie są ułożone w konkretnej kolejności, wprowadzając nas coraz głębiej w relację z Bogiem:

– Fundament (wokół miłości Boga)

– I tydzień (wokół grzechu)

– II tydzień (wokół życia Jezusa)

– III tydzień (wokół męki Jezusa)

– IV tydzień (wokół zmartwychwstania Jezusa)

Można więc spokojnie formować się przy pomocy Ćwiczeń co najmniej pięć lat. Po odbyciu pięciu tygodni można swobodnie jeździć na inne rekolekcje oparte na Ćwiczeniach, które już nie są ułożone w żadnej odgórnej kolejności.

Drugim sposobem jest cała gama różnego typu rekolekcji, które można odbywać przy placówkach jezuickich w całej Polsce. Można tam znaleźć propozycje bardziej sformalizowane (jak np. Rekolekcje w życiu codziennym, czyli ĆD dostosowane do aktywnego trybu życia) oraz pojedyncze rekolekcje wymyślane i proponowane przez co bardziej twórczych jezuitów (warto szukać szczególnie przy duszpasterstwach akademickich). Najlepszy sposób to po prostu pójść i spytać, czy są w najbliższym czasie jakiekolwiek propozycje oparte na ĆD.

Trzecim sposobem jest praca stricte indywidualna. Wydawnictwo jezuickie WAM oraz jezuicki Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym wydają nieustannie mnóstwo doskonałych materiałów do osobistego odprawiania Ćwiczeń. Są dostępne opracowania teoretyczne i praktyczne, książki, konferencje na CD, audiobooki z rekolekcjami, itp. Do niektórych z nich są nawet dołączone uwagi pomocne do ich odprawiania. Przy pracy indywidualnej szalenie przydatną osobą jest jakiś jezuita, który będzie nam towarzyszył duchowo, z którym będziemy mogli się spotkać i opowiedzieć swoje doświadczenie, kogo będziemy mogli dopytać i poprosić o wyjaśnienie.

Czwartym sposobem są rodzące się dopiero internetowe wersje Ćwiczeń, m. in.:

Polecam Ćwiczenia Duchowe (krótkie, pojedyncze bardzo różnorodne ćwiczenia w formie grafik)

Modlitwa w Drodze (codzienne dziesięciominutowe rozważanie z muzyką w formacie .mp3)

Na dobranoc i dzień dobry (krótka refleksja i pytania do zastanowienia się, na podstawie Ewangelii z dnia)

Ćwiczenia Duchowe są bardzo szerokie i bogate, każde z wyżej wymienionych propozycji umożliwia ich odprawienie pod bardzo różnym kątem. Jedne skupiają się bardziej na Piśmie Świętym, inne na pracy nad słabościami, jeszcze inne na rozwoju osobistym, itd.

Wszystkim, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę dot. Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli, polecamy blog: Polecam Ćwiczenia Duchowe (CD) oraz profil na Facebook’u – [TUTAJ]

Ks. Wojciech Werhun SJ/ RED. (za cwiczeniaduchowe.blog.deon.pl)