(fot Anna Dziemska)

(fot Anna Dziemska)

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z najbardziej znanych pieśni maryjnych. Które dziecko nie kocha tej piosenki? Okazuje się, że jej autorem jest jezuita.

Właśnie na stronie liryka.blog.pl, autor określa tę pieśń jako „perełka polskiej liryki”. Pochodzi z lat 40. XIX wieku i śpiewana jest najczęściej w maju – miesiącu Maryjnym. Jej autorem jest jezuita, ks. Karol Antoniewicz SJ (1807-1852), który napisał także wiele innych, popularnych pieśni jak np. „Biedny, kto Ciebie”; „Do Betlejemu pełni radości”; „Nazareński śliczny kwiecie”; „Nie opuszczaj nas”; „O, Józefie uwielbiony”; „O Maryjo, przyjm w ofierze”; „Panie, w ofierze Tobie dzisiaj składam i wielu innych”.

Ks. Antoniewicz pracował w Parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu w latach 1842-1846, o czym przypomina do dziś, umiejscowiona na jednej z jego ścian, pamiątkowa tablica.

(fot Anna Dziemska)

(fot Anna Dziemska)

Urodził się 6 listopada 1807 r. w Skwarzawie koło Lwowa, a zmarł 14 listopada 1852 r. w Obrze. Pochodził z ormiańskiej rodziny Józefa i Józefy z Nikorowiczów. W 1827 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie we Lwowie. Brał udział w powstaniu listopadowym. W 1833 r. ożenił się z Zofią Nikorowicz. Małżonkowie mieli pięcioro dzieci, z których wszystkie zmarły. Po tych przejściach zajął się opieką nad chorymi i opuszczonymi, zamieniając swój dwór w Skwarzawie na szkołę i szpital, a po śmierci żony wstąpił do zakonu jezuitów.

W pobliżu nowosądeckiej parafii, znajduje się Bazylika św. Małgorzaty, przy której wydawane jest pismo dla dzieci „Promyczek Dobra”, kolportowane na całą Polskę, a zespół dziecięcy „Promyczki”, wiele razy wykonywał pieśń „Chwalcie łąki umajone”.

„Chwalcie łąki umajone”

Chwalcie łąki umajone,
Góry doliny zielone
Chwalcie cieniste gaiki
Źródła i kręte strumyki.

Co igra z morza falami
W powietrzu buja skrzydłami
Chwalcie z nami Panią świata,
Jej dłoń niech nam wieniec splata.

Ona dzieł Boskich korona
Nad Anioły wywyższona
Choć jest Panią nieba, ziemi,
Nie gardzi dary naszymi.

Anna Dziemska (źródła: dziedzictwo.ekai.pl/text.show?id=3594, pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Antoniewicz)/ RED./ kk