Już po raz trzeci z kolei, w marcu tego roku, kolejna wyprawa brata Damiana Wojciechowskiego SJ, pracującego obecnie w Kirgistanie, została zaprezentowana na 21. Ogólnopolskim Spotkaniu Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy”.

Tysiące osób obejrzało prezentację z jego wyprawy ”Śladami Czyngis-chana – Tien-szan 2018”. W ciągu 30 minut filmowa opowieść opisała 12 dni konnej wędrówki, która tak została opisana w głównym katalogu przeglądu (https://kolosy.pl/images/program_2019_drukowany.pdf):

Świetnie znający Kirgistan br. Damian Wojciechowski, który od wielu lat jest dyrektorem w Dziecięcym Centrum Rehabilitacyjnym nad jeziorem Issyk-kul, miał pomysł. Członkowie klubu jeździeckiego „Szarża” z Warszawy – odwagę̨, by go zrealizować́. Z położonego na wysokości 3500 m jeziora Song- kol konno ruszyli w drogę̨ nad Issyk-kul (1650 m n.p.m.), by na własnej skórze przekonać́ się̨, jak przez setki lat podróżowali Kirgizi – zanim „zsiedli z konia”. 12 dni, 12 przełęczy (najwyższa zawieszona na 3773 m) i aż̇ 400 km przez tereny pozbawione stałego osadnictwa, gdzie nomadzi żyją w jurtach jedynie od wiosny do jesieni, doglądając swoich stad. Pogoda nie rozpieszczała – był zarówno deszcz, śnieg, grad, nocami mróz, jak i prawdziwy skwar na odsłoniętym stepie – ale pod każdym względem było warto.

Brat Damian potrafi łączyć trud misjonarskiej pracy z realizowaniem pasji i wielkich pragnień. Niewielu jest dzisiaj braci w zakonie jezuitów, ale ci, którzy są, dokonują wielkich rzeczy i potrafią zarażać innych miłością do życia.