Dnia 26 listopada wspominamy uroczyście św. Jana Berchmansa. Dzień później, w sobotę 27 listopada o godz. 16:30, odbędzie się w Rzymie spotkanie formacyjne, na którym wybitni znawcy życia św. Jana Berchmansa przybliżą jego postać.

Tekst o. Henryka Droździela SJ

Jan Berchmans urodził się 12 marca 1599 roku w miejscowości Diez (Belgia). Dnia 24 września 1616 roku rozpoczął nowicjat u jezuitów w swoim kraju, a następnie został wysłany na studia do słynnego jezuickiego Collegio Romano w Rzymie we Włoszech. Zmarł w wieku 22 lat dnia 13 sierpnia 1621 roku w Rzymie. Został beatyfikowany dnia 28 maja 1865 przez Piusa IX. Kanonizował go dnia 15 stycznia 1888 papież Leon XIII. Święty Jan Berchmans jest obok św. Stanisława Kostki i św. Alojzego Gonzagi patronem młodzieży, zwłaszcza studentów i ministrantów.

Grób św. Jana Berchmansa znajduje się w kościele pod wezwaniem św. Ignacego w Rzymie w kaplicy naprzeciw grobu św. Alojzego Gonzagi, którego przykład życia był dla niego inspiracją w kształtowaniu własnej drogi duchowej. W swoim krótkim życiu, współpracując z łaską Boża, doszedł do wielkiej dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej. Dla nas może być i dziś przykładem poprzez duchowość naznaczoną radością, życiowym realizmem oraz niebywałą troską o dobre wykorzystanie każdej chwilę w codzienności.

Od 13 sierpnia 2021, kiedy to przypadła 400 rocznica śmierci Jana Berchmansa, do 13 sierpnia 2022 roku w różnych miejscach i instytucjach na całym świecie obchodzony jest Rok św. Jana Berchmansa.

Urna z relikwiami św. Jana Berchmansa (foto: Henryk Droździel SJ)

Dnia 26 sierpnia br. (piątek) w liturgiczne wspomnienie św. Jana Berchmansa jezuici rzymscy zapraszają do kościoła św. Ignacego Loyoli na Mszę św. o godz. 18:00, której będzie przewodniczył Generał jezuitów, Arturo Sosa Abascal. W czasie Eucharystii modlitwą zostaną objęci w sposób szczególny członkowie Jezuickiej Globalnej Sieci Szkół (Jesuit Global Network of Schools).

Następnego dnia, 27 listopada o 16:30 będzie okazja głębszego poznania życia i duchowości św. Jana Berchmansa w ramach ciekawego spotkania formacyjnego pod hasłem „Tu i teraz, aby być świętym. Śladami Jana Berchmansa”. W ramach spotkania będzie można wysłuchać dwu ciekawych wystąpień. Ojciec Miguel Coll SJ wygłosi konferencję pt.: „Jan Berchmans: od Flandrii po Rzym. Młody jezuita w złożonym kontekście historycznym”, a ojciec Emilio Gonzalez Magaña SJ: „Jan Berchmans, wielki w małych rzeczach. Piękno świętości w życiu codziennym”.

Fasada kościół św. Ignacego Loyoli w Rzymie (fot: o. Henryk Droździel SJ).

Na zakończenie odbędzie się uroczysta Msza św. i błogosławieństwo przy ołtarzu Świętego poprzedzona krótkim koncertem muzyki organowej. Wstęp wolny. Obowiązują zwyczajne przepisy sanitarne antycovidowe.

o. Henryk Droździel SJ (Rzym, 23.11.2021)

Zdjęcie główne: Kaplica Zwiastowania z ołtarzem św. Jana Berchmansa (Filippo della Valle, 1870) – foto: Society of Jesus