„Taka mała, a tak głośno śpiewa…”

W obowiązującym reżimie sanitarnym odbyły się 28. Dni Xaverianum. Po roku przerwy Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury „Xaverianum” ponownie zaprosił studentów, absolwentów i Opolan na zaplanowane wydarzenia, które złożyły się na program tegorocznych Dni: Bal Xaveriański i Dzień Absolwenta Xaverianum.

Święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury w Opolu, 3 grudnia 2021 w liturgiczne wspomnienie patrona Ośrodka św. Franciszka Ksawerego, tradycyjnie zamknęła Wielka Gala „Żar Serca”. Już po raz 25. wyróżniono statuetką osoby ze środowiska opolskiego, za konsekwentną realizację wielkich i świętych pragnień.

W przeciwieństwie do ubiegłego roku tegoroczne Dni Xaverianum mogły dojść do skutku i odbyły się w ramach obowiązujących zasad pandemicznych. Stąd na Gali wręczono nagrody za ten i za miniony rok. Nagroda „Żar Serca” przyznawana jest przez Kapitułę Nagrody, którą tworzą jej poprzedni Laureaci. W tym roku Kapitułę tworzyli: Krystyna Czaja, Marian Duczmal, Antoni Piechota, Maria Plota (reprezentująca studentów), Jerzy Skubis, Piotr Wieczorek, oraz o. Jacek Drabik SJ – duszpasterz akademicki i dyrektor Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „Xaverianum”. Laureat nagrody to osoba, która swoją działalnością i życiową postawą kontynuuje dzieło św. Franciszka Ksawerego, będąc wierna chrześcijańskim ideałom, pracuje na rzecz innych ludzi oraz działa na rzecz integracji i obalania murów między różnymi środowiskami. Kapituła wybrała jednego Laureata, który konsekwentnie realizuje wielkie i święte pragnienia w codziennym życiu. Wyboru dokonano spośród kandydatów zgłoszonych w trzech kategoriach: pracownik akademicki uczelni opolskich, osoba spoza środowiska akademickiego działająca na terenie Opolszczyzny i student uczelni opolskich.

Lauratem za rok 2020 (wybranym i ogłoszonym jeszcze w zeszłym roku) została s. Aldona Skrzypiec SSpS, należąca do misyjnego zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego. Jest osobą spoza środowiska akademickiego i pełni obecnie funkcję jałmużnika biskupa opolskiego. Pracuje jako pielęgniarka w szpitalu klinicznym i domowym hospicjum dla dzieci. Jest inicjatorką akcji „Śniadanie z nadzieją” i obchodów Dnia Ubogich w Opolu. Aktywnie zaangażowana w otwarciu „Domu Nadziei” w Opolu i stałej pomocy oraz trosce o ubogich. Jej codzienność to pomoc bezdomnym i najuboższym. Kapituła doceniła s. Aldonę za „zaangażowanie w pomoc bezdomnym i najuboższym, niestrudzoną  postawę w walce o godność człowieka oraz codzienne świadectwo życia wartościami ewangelicznymi”.

Tegorocznym laureatem są państwo Magdalena i Mirosław Kopyto. Są dobrymi, kochającymi się małżonkami i rodzicami. Oboje są muzykami. P. Magda na co dzień pracuje w Szkole Muzycznej, p. Mirosław prowadzi własną działalność i jest liderem wspólnoty Dawid oraz nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. Razem współtworzą środowisko związane z Wieczorami Uwielbienia. To ludzie pokazujący czym jest dobro. Zaangażowani w promocję kultury chrześcijańskiej. We wspólnocie, którą tworzą troszczą się o rodzinę i formację młodego pokolenia. Kapituła wyróżniła ich za „aktywne świadectwo i głoszenie Dobrej Nowiny, budowanie wspólnoty opartej na zaangażowaniu i służbie oraz inspirowanie do osobistego rozwoju w duchu Ewangelii”.

Po wręczeniu nagród dalszą część wieczoru swoim występem uświetniła Kasia Kowalska. Przed jednym z utworów („Coś optymistycznego”) przywołała anegdotę z jej życia, gdy w dzieciństwie śpiewała w kościelnym chórze, o tym jak ważne jest to, że ktoś wierzy w nasze możliwości. Starszy, poważny i mało uśmiechający się Proboszcz, przez co niejeden podchodził do niego z obawą i rezerwą, podszedł pewnego razu po kościelnym występie do Kasi. Ta z dużym niepokojem czekała co powie, a Proboszcz z sobie właściwą powagą rzekł: „taka mała, a tak głośno śpiewa!”.

Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury „Xaverianum” dziękuje Bogu za łaskę tego czasu i już dziś zaprasza na kolejne 29. Dni Xaverianum w 2022 r.

 

Jacek Drabik SJ

dyrektor JOFiK “XAVERIANUM”     

Zdjęcia: Sławomir Mielnik