Tryptyk Adwentowy to trzy piętnastominutowe filmy – ćwiczenia. Każdy z nich poświęcony jest innemu obrazowi: SPOJRZENIU, SŁUCHANIU i SPOTKANIU. Obrazy te nie zostały nigdy namalowane – co za tym idzie nie można podziwiać ich w żadnym muzeum ani galerii sztuki – lecz dzięki instrukcjom jakie św. Ignacy pozostawił w swoich Ćwiczeniach Duchownych można „namalować je samemu”. W poprowadzeniu pędzla wyobraźni postanowił pomóc Jan Głąba SJ, scholastyk, czyli jezuita w formacji, który przygotował i nagrał rozważania na swoim KANALE.

Ze wspomnień jakie zostały spisane jeszcze za życia św. Ignacego Loyoli wiem jak ważna była dla niego tajemnica Wcielenia. Kiedy został wyświęcony razem ze swoimi towarzyszami w Wenecji 24 czerwca 1537 roku przeszło półtora roku czekał nim w dniu Bożego Narodzenia 1538 roku odprawił po raz pierwszy Eucharystię. Oczywiście chodziło o należyte przygotowanie do sprawowania Najświętszej Ofiary, lecz czas Narodzenia Pańskiego nie został wybrany przez św. Ignacego przypadkowo. Była to odpowiedź jego serca na wielkie umiłowanie tajemnicy człowieczeństwa Chrystusa.

Trwamy w Jubileuszowym Roku Ignacjańskim wspominając 500 lat od nawrócenia św. Ignacego i 400 lat od wyniesienia go na ołtarze. Hasło tego wielkiego wydarzenia brzmi: „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”. 

Łącząc tak wielkie przywiązanie św. Ignacego do tajemnicy wcielenia i wezwanie jubileuszu do nowego spojrzenia zapraszam do przeżycia tegorocznego adwentu w tym duchu. 

W trzy kolejne niedziele adwentu (począwszy od II Niedzieli, tj. 5 XII) będziemy publikować filmy poświęcone wspomnianym obrazom. Na koniec każdego z Ćwiczeń młody jezuita proponuje ćwiczenia, które przez cały tydzień pozwoli pogłębić rozważaną tematykę. 

Wszystkie filmy będą wrzucane także na facebook’owym wydarzeniu, do którego każdy może dołączyć.

Serdecznie zapraszamy, życząc owocnego czasu spojrzeń, słuchania i spotkania w tegorocznym adwencie.