W niedzielę, 8 stycznia, zakończyło się spotkanie młodych zorganizowane przez jezuitów nad jeziorem Issyk Kul w Kirgistanie. Poniżej relacja o. Rafała Bulowskiego SJ.

Już od wielu lat katolicka młodzież z Kirgistanu początek roku spędza na wspólnym wyjeździe. I w tym roku była to świetna okazja do umocnienia młodych katolików Centralnej Azji. Nie zabrakło także nowości.

W tegorocznym spotkaniu, które trwało od 2 do 8 stycznia, uczestniczyło blisko trzydzieści osób w wieku od 16 do 23 lat. Pierwsze dwa dni młodzież zajmowała się zimowymi sportami, głównie snowboardem. Jest to możliwe dzięki prezentowi otrzymanemu od jednej z protestanckich wspólnot z Biszkeku. Przed kilkoma lata otrzymaliśmy ponad dwadzieścia pełnych zestawów desek snowboardowych. Część uczestników rozwijała swoje umiejętności, a druga połowa zaczynała swoją przygodę z tym zimowym sportem.

Kolejne dwa dni młodzież uczestniczyła w dość intensywnym programie formacyjnym. W tym roku nasza refleksja skupiła się na chrześcijańskim powołaniu. Stąd temat naszego wyjazdu – „W poszukiwaniu szczęścia”. Nasi świeccy leaderzy przygotowali cześć poświęconą powołaniu do życia rodzinnego i rodzicielstwa. Życie zakonne prezentowały trzy siostry zakonne – Franciszkanka Szkolna, Siostra Pocieszenia oraz Siostra Matki Teresy. Nie zabrakło osobistych historii z początku ich powołania. Powołanie do kapłaństwa omawiali ojcowie jezuici, Antoni i Rafał. Swoim świadectwem i przemyśleniami podzielili się w formie wywiadu-dialogu między sobą, a także swobodną rozmową z uczestnikami.

Był także nowy element zaskoczenia. Ostatniego dnia zaprosiliśmy młodzież do powtórnego świętowaniem Bożego Narodzenia. Większość z nich nie zna katolickich tradycji świętowania Wigilii. Młodzież cały dzień przygotowywała posiłki oraz stroiła salę. Efekt końcowy był wspaniały. Młodzież w świątecznych strojach, przy suto zastawionych stołach śpiewała kolędy, dzieliła się prezentami. Wygląda na to, że ten wieczór na długo zostanie w ich pamięci.

Foto: jezuici/Kirgistan