1 października 2023 r. Akademia Ignatianum w Krakowie przekształciła się w Uniwersytet Ignatianum. Dzięki temu dołączyła do grona najlepszych uczelni w Polsce. Z tej okazji 6 października odbyło się spotkanie prasowe z rektorem Uniwersytetu Ignatianum ks. prof. Tomaszem Homą SJ.

Ksiądz rektor przedstawił plan rozwoju uczelni i odpowiedział na pytania dziennikarzy. Zauważył, że podniesienie rangi uczelni świadczy o uznaniu jej wysokiego poziomu naukowego. Obecnie Uniwersytet jest uprawniony do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w sześciu dyscyplinach naukowych i w trzech dziedzinach nauk. Ambicją Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie jest stać się wiodącym jezuickim ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ignatianum charakteryzuje się atmosferą dużej otwartości, przez co wyróżnia się spośród innych uniwersytetów. Podejście do studentów opiera się na prawie 5-wiekowej tradycji pedagogii ignacjańskiej. Wyraża się to w zapewnieniu studentom kształcenia na wysokim poziomie umożliwiającym im rozwój zawodowy oraz samorealizację, a także rozwój duchowy, moralny i społeczny, – podkreślił ks. rektor Tomasz Homa SJ.

Nabór na pierwszy rok wynosi 1300 studentów, to jest o 300 osób więcej, niż w zeszłym roku. Wspólnota akademicka liczy łącznie około 3200 studentów. Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki „Psychologia” (do jednego miejsca kandydowało około 10 osób) i „Filologia angielska”.

W najbliższych planach jest uruchomienie trzech nowych kierunków z obszarów informatyki i sztucznej inteligencji, prawa oraz nauk o zdrowiu. Dwa z tych kierunków zostaną otwarte już w przyszłym roku. Tymczasem Uniwersytet myśli o budowaniu nowego kampusu i rozwoju uczelni do około 5 tysięcy studentów, a równocześnie troszczy się o ciągłe podnoszenie jakości oferty.

Briefing prasowy poprzedził Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2023/2024, która rozpoczęła się o godz. 10:00 Mszą św. celebrowaną w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa pod przewodnictwem Jego Eminencji, Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Msza święta zebrała grono profesorów i studentów Uniwersytetu Ignatianum oraz przedstawicieli innych wspólnot akademickich Krakowa.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ w budynku głównym Uczelni.