Co pomaga w budowaniu trwałego pokoju? W swoim orędziu na dzień 1 stycznia 2022 papież Franciszek określa trzy sposoby pielęgnowania pokoju: edukację, zatrudnienie i dialog między pokoleniami.

Edukacja pomaga przełamywać bariery lęku przed drugą osobą; zatrudnienie zapewnia wszystkim możliwość uczestniczenia w potrzebach innych i odpowiadania na ich potrzeby; dialog międzypokoleniowy otwiera drzwi do przyszłości nacechowanej solidarnością.

Światowy Dzień Pokoju został ustanowiony przez papieża Pawła VI. Po raz pierwszy obchodzono go 1 stycznia 1968 roku. Był to czas wojny w Wietnamie. Od tego czasu wojny nadal trwają, ale zaangażowanie Kościoła katolickiego na rzecz pokoju stało się coraz bardziej wyraźne i coraz bardziej zdecydowane. W przełomowym przemówieniu (20 września 2016 roku w Asyżu) papież Franciszek powiedział głośno i wyraźnie: „Tylko pokój jest święty. Tylko pokój jest święty. Wojna nigdy nie jest!”.

W swoich wielorakich zobowiązaniach na całym świecie Towarzystwo Jezusowe stara się promować i wprowadzać pokój na świecie. Najwyraźniej czyni to w sferze edukacji. Szkoły, kolegia i uniwersytety kontynujące tradycję jezuickiej edukacji zachęcają młodych ludzi do wzajemnego poznawania się, dzielenia się, życia jako ludzie z innymi i dla innych. W ten sposób pomagają stworzyć środowisko, w którym pokój może kiełkować i wzrastać.

Niech 2022 będzie rokiem, który naprawdę przyczyni się do tworzenia pokojowej przyszłości dla każdego człowieka. Pragnienie to dotyczy zwłaszcza ubogich w krajach, w których od dawna trwa wojna. Przychodzą nam na myśl Syria, Sudan Południowy, Etiopia, wschodnia część Demokratycznej Republiki Konga. Taka jest nasza modlitwa i tego życzymy w ten pierwszy dzień roku… i w 55. Światowy Dzień Pokoju… jako zespół ds. komunikacji Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego.

Tekst i zdjęcie pochodzą z oficjalnej strony Towarzystwa Jezusowego: jesuits.global

Również Zespół Jezuickiej Konferencji Europejskich Prowincjałów (JCEP) i Zespół JCEP ds. Komunikacji – Rafael Silva, Herminio Rico SJ, Franck Janin SJ i Philip Debruyne SJ – życzą wszystkim twórczego i owocnego Szczęśliwego Nowego Roku!