Za pośrednictwem tego wewnętrznego Newslettera przekazuję polskojęzycznym członkom Prowincji PMA informacje o tym, co dzieje się w Towarzystwie Jezusowym w związku z obchodami Roku Ignacjańskiego – Wojciech Żmudziński SJ, Socjusz Prowincjała PMA.

W Towarzystwie Jezusowym centralne obchody 400-lecia kanonizacji św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka Ksawerego odbyły się 12 marca o godz. 17:00 w Collegio del Gesù w Rzymie. Mszę św. z tej okazji odprawił o. Generał a homilię wygłosił Papież Franciszek.

Uroczystości w PMA

W PMA przedstawiciele wszystkich wspólnot spotkali się 12 marca w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze na Mszy św. o godz. 12:00 a następnego dnia, 13 marca, odbyły się lokalne uroczystości na naszych placówkach. Każda wspólnota otrzymała od jezuitów w Jastrzębiej Górze ręcznie wykonaną figurkę św. Ignacego.

Dnia 12 marca o. Prowincjał erygował w Jastrzębiej Górze dom rekolekcyjny pod nazwą „Dom św. Ignacego” oraz ogłosił nominację o. Czesława Wasilewskiego SJ na nowego Magistra Nowicjatu. Natomiast 13 marca w Falenicy o. Paweł Szpyrka SJ złożył swoje ostatnie śluby w Towarzystwie Jezusowym. W Świętej Lipce, w ramach uroczystości 400-lecia kanonizacji św. Ignacego, zostały posadzone w pobliżu jeziora Dejnowa trzy świerki. Pierwszy świerk od strony jeziora otrzymał imię Ignacy, drugi – Franciszek, a trzeci – Andrzej, ku czci św. Andrzeja Boboli. Ojciec Jacyniak wyjaśnia, że te trzy świerki będą przypominać mam nadzieje, jakie wiążemy z Rokiem Ignacjańskim.

Uroczystości w Nowosybirsku i Tomsku

Dnia 13 marca br. w katedrze Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku poświęcono wizerunek św. Ignacego Loyoli. Jest to kopia słynnego obrazu Rubensa, którą wykonał Władimir Bycziński. Rubens namalował oryginalny obraz 400 lat temu, w roku 1622, specjalnie na kanonizację św. Ignacego. Uroczystości poświęcenia i Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Przemienienia Pańskiego bp Joseph Werth SJ. Relacja TUTAJ.

Natomiast w Tomsku władze odwołały koncert przygotowany przez Naszych na uroczystość 400-lecia kanonizacji św. Ignacego. Więcej TUTAJ.

Trwa peregrynacja relikwi św. Ignacego oraz ikony

W pierwszym kwartale tego roku relikwie św. Ignacego pielgrzymowały po naszych wspólnotach i dziełach w Gliwicach, Krakowie i Mysłowicach. Między innymi odwiedziły naszą szkołę w Krakowie, gdzie uczniowie obejrzeli także film o św. Ignacym oraz uczestniczyli w spotkaniach przybliżających sylwetkę naszego Założyciela. Po uroczystościach Wielkiej Nocy ikona i  relikwie trafią do naszej wspólnoty w Poznaniu. Natomiast relikwie i ikona w mniejszym formacie (tzw. drugi zestaw) zakończyły pielgrzymkę po Danii i czekają na możliwość wyruszenia do Regionu Rosyjskiego.

Zobacz relacje z Gliwic, ze szkoły w Krakowie i z Domu Pisarzy.

Oryginalny relikwiarz na Rok Ignacjański oraz wyróżnienia dla współpracowników

O. Przemysław Wysogląd SJ wykonał oryginalny relikwiarz na trwający Jubileuszowy Rok Ignacjański. Zostały w nim umieszczone relikwie I stopnia pięciu jezuickich świętych: Ignacego Loyoli, Franciszka Ksawerego, Stanisława Kostki, Jana Berchmansa i Alfonsa Rodrigueza. Można zobaczyć go TUTAJ.

Na naszych placówkach przełożeni i dyrektorzy dzieł wyróżniają wielu współpracowników, przekazując im podziękowania za współpracę i wręczając medal z podobizną św. Ignacego. Na początku stycznia uhonorowano w ten sposób wiele osób wspierających naszą działalność w Gdyni.

Konkurs plastyczny

W 400. rocznicę kanonizacji św. Ignacego Loyoli Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie ogłosiła Międzynarodowy Konkurs Plastyczny zatytułowany „Św. Ignacy Loyola oczami dzieci i młodzieży”. Organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież do zainspirowania się osobą i dziełem św. Ignacego: „Dajcie się ponieść wyobraźni. Zapoznajcie się wpierw z bogatym życiorysem św. Ignacego, a następnie wydarzenie z jego życia wyraźcie w formie pracy plastycznej. Na Wasze obrazy czekamy do końca czerwca 2022 roku. Powodzenia!” Szczegóły TUTAJ.

Inne inicjatywy

Na naszych placówkach odbywało się wiele innych wydarzeń nawiązujących do Roku Ignacjańskiego. Bardzo ciekawą inicjatywę zrealizowano w Nowosybirsku, gdzie w styczniu zorganizowano w katedrze Przemienienia Pańskiego szczególny koncert połączony z zapoznaniem uczestników z historią św. Ignacego Loyoli i zakonu jezuitów. Relację można przeczytać TUTAJ.