Rekolekcje dla osób niepełnosprawnych
Rekolekcje ignacjańskie dla osób niepełnosprawnych są to rekolekcje zamknięte trwające sześć dni. Są one oparte na metodzie proponowanej przez św. Ignacego i jego Ćwiczeniach Duchowych.

Główny nacisk położony jest na indywidualne spotkanie z Bogiem poprzez modlitwę i medytację. Pomaga temu atmosfera ciszy i milczenia, codzienne wprowadzenia do medytacji oraz rozmowy indywidualne z osobą prowadzącą rekolekcje.


Najbliższe rekolekcje

Rekolekcje ignacjańskie dla osób niepełnosprawnych odbędą się w dniach 25-31 sierpnia 2024 r. u ojców jezuitów w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie-Falenicy, ul. Olecka 30. Organizuje je Wspólnota Życia Chrześcijańskiego.

Rekolekcje poprowadzą jezuici.

Rozpoczynają się one 25 sierpnia obiadem o godz. 13:00 i kończą 31 sierpnia również obiadem o godz. 13:00.

Stałymi punktami dnia są dwie medytacje, konferencja, Msza św., wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest także możliwość spowiedzi.

Przeznaczone są dla osób chorych, niepełnosprawnych fizycznie, choć sprawnych umysłowo, które nie mogą pojechać do domów rekolekcyjnych, a bardzo potrzebują duchowego wsparcia i pomocy w odczytaniu Bożego planu w ich życiu. Chorymi opiekują się wolontariusze, którzy też odprawiają swoje rekolekcje.

Żeby rekolekcje mogły się odbyć, osoby niepełnosprawne muszą mieć opiekunów. Zgłoś się jako OPIEKUN – WOLONTARIUSZ (formularz).

Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy przesyłać na adres:

[email protected]

Nasze rekolekcje zachowują najważniejsze elementy metody Ćwiczeń Duchowych – milczenie, medytacje, adoracja, rozmowy indywidualne z kierownikiem duchowym. Dostosowanie do możliwości osób chorych to mniej medytacji – tylko dwie, trzecia dla chętnych. Jest więcej czasu na odpoczynek. Milczenie nie jest absolutne, raczej jest to wyciszenie. Nie ma żadnych rozmów poza koniecznymi między chorym a opiekunem, które są ograniczone do niezbędnego minimum. Posiłki też są w milczeniu.

Ponieważ co roku przyjeżdżają nowe osoby nie ma tu kontynuacji kolejnych tygodni, jak w domach rekolekcyjnych, zasadniczo jest to poszerzony Fundament. Istnieje możliwość indywidualnego prowadzenia.

Hasło naszych rekolekcji to „Winda”. Bo mają pomóc tym, którym trudno jest chodzić, wznieść się ku Bogu. Jak pisała święta Teresa z Lisieux: …teraz nie wymaga już wysiłku wchodzenie po stopniach schodów, u ludzi bogatych z powodzeniem zastępuje je winda. Ja także chciałabym znaleźć windę, aby wznieść się aż do Jezusa, gdyż jestem za mała, żeby wspinać się po stromych schodach doskonałości

Osoby niepełnosprawne mają zapewnioną opiekę wolontariuszy, którzy również odprawiają swoje rekolekcje. Wszystkich uczestników obowiązuje milczenie (nawet komórki są wyłączone!). W ostatnich latach zaproszenie na rekolekcje skierowane jest nie tylko do osób chorych na stwardnienie rozsiane, ale również do osób o niepełnosprawności wynikającej z innych chorób. Ponieważ co roku przyjeżdżają nowe osoby nie ma tu kontynuacji kolejnych tygodni, jak w domach rekolekcyjnych, zasadniczo jest to poszerzony Fundament. Istnieje także możliwość indywidualnego prowadzenia.

Zapisy na stronie Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury.


Zdjęcia z poprzednich rekolekcji

Warszawa – Falenica 2017
Warszawa – Falenica 2016

Świadectwa

  • Pragnęłam pojechać na rekolekcje po duchowe umocnienie. W niedzielę, przed moim wyjazdem, pożegnałam się z chorą mamą i do serca powiedziałam Matce Bożej: „niech Matka Boża opiekuje się moją mamą”… więcej
  •  

  • Nie da się ukryć, te rekolekcje (Brańszczyk nad Bugiem 2007), to był jeden z najpiękniejszych tygodni w moim życiu! Adoracja, Msza Św., medytacje- tu doświadczyłam prawdziwego, bezpośredniego, szczerego kontaktu z Bogiem. Myślę, że na takie „oddychanie Bogiem” w niemalże każdej chwili, pozwoliło wyciszenie, które jest podstawą tych rekolekcji. Teraz wiem, że w Ciszy najprędzej można odnaleźć Boga. W moim życiu tak tego brakowało…więcej

  • Przydatne linki

  • FAR – Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Fundacja od 15 lat prowadzi kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest organizacją pozarządową powstałą z inicjatywy wózkowiczów dla wózkowiczów – a więc doskonale rozumiejącą ich potrzeby i możliwości.
  • Nowa rehabilitacja – strona Centrum Polskiej Rehabilitacji.
  • Fundacja na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy
  • Niepełnosprawni – strona dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się tu również dział: „Jak żyć z SM”.